Jaka rasa psa do małego mieszkania? Wiele osób mieszkających w małych mieszkaniach bądź mieszkaniach w bloku często zadaje sobie to pytanie. Są oni często ograniczeni metrażem swojego mieszkania, a co za tym idzie, wybierają oni często psy mniejszej rasy. W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 ras psów, które idealnie sprawdzą się na małym metrażu domu bądź mieszkania. Według nas te 5 ras idealnie odnajdzie się na małym metrażu bądź mieszkania! Artykuł specjalnie dla bloga bez ogonka przygotował Bartosz Leja.

1.Pies rasy Shih tzu – jest to zdecydowanie bardzo dobra rasa psa do małego mieszkania

Pies rasy Shih tzu - jest to zdecydowanie bardzo dobra rasa psa do małego mieszkania

Opis rasy shih tzu

Shih tzu to długowłosy, dobrze zbudowany psiak, małej wielkości, o różnobarwnym umaszczeniu. Dorosły pies nie osiąga wielkości większej niż 27 cm, a ich waga nie przekracza 7.5 kg. Uważa się, że rasa ta wywodzi się z Tybetu, tam podobno żyły w świątyniach, i okazyjnie były dawane jako prezent wielkiemu cesarzowi Chin. Shih tzu to bardzo radosny, inteligentny i kochający pies.

Charakter shih tzu

Bardzo ceni sobie niezależność oraz trzyma na dystans nieznajomych. Uwielbiają się uczyć, co bardzo sprawia im radość. Chociaż bywają dni, że są uparte. Włożone dużo prac, cierpliwości i konsekwencji zrobi z nich posłuszne psy.

Zdrowie shih tzu

Shih tzu mogą cierpieć na różnorakie choroby. Schorzenia oczu, zwichnięcia rzepki, a także mają skłonności do infekcji uszu.

Ruch dla Shih tzu

Shih tzu uwielbiają ruch, chociaż będą także szczęśliwe, bawiąc się w domu. Wolą 20-minutowy spacer niż godzinną przechadzkę po okolicy. Te cechy czynią tę rasę psa idealną do małego mieszkania.

Żywienie shih tzu

Te małe psy mają dosyć szybki metabolizmy. Szybko spalają energię w krótkim czasie. Potrzebują jeść często, ale mało. Karmy przeznaczone dla tej rasy, są odpowiednio zbilansowane.

Pielęgnacja Shih tzu

Shih tzu mają długą, gęstą i miękką sierść ze sporą ilością podszerstka. Aby sierść była w jak najlepszej kondycji, należy czesać ją codziennie. Warto od czasu do czasu kąpać shih tzu. Najlepiej raz w tygodniu, aby pielęgnacja była na wysokim poziomie. Jego włosy rosną ku górze. Od grzbietu nosa i należy je wiązać w kucyk.

Warto także, myć pyszczek naszemu przyjacielowi, gdyż resztki jedzenia mogą utknąć we włosach. Kiedy włosy urosną zbyt długie. Przycinamy je. Chociaż w tej kwestii warto zasięgnąć opinie dobrego psiego fryzjera. Najlepszego w swojej okolicy, znajdziesz tutaj.

Według nas shih tzu to rasa psa odpowiednia do małego mieszkania w bloku lub o ograniczonej powierzchni. Małe gabaryty zwierzęcia pozwolą, mu idealnie odnaleźć się w małym przytulnym mieszkaniu.

2. Yorkshire Terrier – jest to bardzo dobra rasa psa do małego mieszkania

Yorkshire Terrier - jest to bardzo dobra rasa psa do małego mieszkania

Opis rasy

Yorkshire Terrier to rasa miniaturowa. Znana z długiego włosa, przypominający ludzki. York nosi się bardzo dumnie. Tak jakby uważał się za bardzo ważną osobistość. Dorosły przedstawiciel tej rasy psa nie przekracza 20 cm wysokości oraz osiąga maksymalną wagę 3.5 kg.

Prawdopodobnie w latach 50. XIX wieku podczas migracji ze Szkocji do Yorkshire i  Lancanshire. Szkoccy tkacze przywieźli ze sobą swoje małe teriery. Te małe teriery krzyżowano później, z miejscowymi, małymi terierami. W roku 1886 nazwano je Yorkshire Terrier.

Charakter Yorka

York to niezbyt duży pies z charakterem. W jednej chwili będzie czule tulił się do twoich kolan, a kilka minut później głośno pokaże psu sąsiada, kto tutaj rządzi. Jak każdy pies rasy terrier. Będzie z odwagą bronił swojego terytorium.

Zdrowie Yorka

Yorki to długowieczne psy. Są jednak narażone na choroby oczu, wypadanie rzepki kolan, choroby kości, kamicę pęcherza moczowego, a także choroby tchawicy i wątroby. Chociaż wiadomo. Nie każdy York musi chorować.

Ruch dla Yorka

Aby pies ten był zdrowy i radosny jak każdy z nas. Nawet człowiek. Musi on zażywać ruchu. Jego mały gabaryt pozwala na mniejszą ilość ruchu jak np. w przypadku Siberian husky. To ruch Yorkowi jest potrzebny. Uwielbiają one spacery. Mogłyby nawet spacerować godzinami. Chociaż wystarczy im krótki, 20-minutowy spacer. O ile będą w tym czasie mogły trochę powęszyć i włączyć swój myśliwski zmysł.

Chodzi o dawkę umysłowej symulacji. Pies rasy York, nie jest psem, który będzie cały dzień siedział na kolanach. Rasa tego psa wymaga także zabawy. Dorosły osobnik potrzebuje minimum 30 minut dziennie spaceru lub zabawy.

Żywienie Yorka

Psy miniaturowych rozmiarów mają szybki metabolizm. W mgnieniu oka spalają energię. Potrzebują natomiast jeść często, ale mało. Karma dla tej rasy została odpowiednio zbilansowana i podzielona na małe kawałki, dostosowane idealnie do małego pyszczka. Tak, aby zachęcać je do gryzienia. A ponadto mały rozmiar poprawia trawienie.

Pielęgnacja Yorka

Sierść Yorka musi być codziennie czesana i szczotkowana, tak aby się nie plątała. Warto naszemu pupilowi wiązać gumką koka na głowie. Zapobiega to wpadaniu włosów do oczu. Należy pamiętać, aby koka codziennie wyczesywać, i upinać na nowo. Pozostawiona gumka we włosach, na kilka dni może bardzo łatwo je zniszczyć. Sierść w okolicy ogona należy czyścić z odchodów.

Według nas Yorkshire Terrier, to rasa psa idealna do małego mieszkania.

3. Maltańczyk – jest to jedna z najlepszych ras psa do małego mieszkania w bloku

Maltańczyk - jest to jedna z najlepszych ras psa do małego mieszkania w bloku

Opis rasy

Pies rasy maltańczyk jest miniaturowym psem o szlacheckim wyglądzie. Ciemne oczy i jedwabista długa biała sierść, to cechy charakterystyczne maltańczyka. To bardzo oryginalna rasa. Dorosły osobnik tej rasy osiąga maksymalnie 27 cm i nie waży więcej niż 3 kg.

Prawdopodobnie rasa maltańczyka jest jedną z najstarszych psich ras. Jego historia sięga, aż 6000 lat p.n.e. Maltańczyk należy do rasy biszonów. Wiadomo, że jeden z rzymskich gubernatorów Malty z I w. n.e., posiadał psa w typie maltańczyka. Były to psy bardzo lubiane przez elity. Władców, królów, gubernatorów.

Charakter Maltańczyka

Maltańczyk to pies bardzo łagodny, wesoły oraz niesamowicie rodzinny. Małe pieski, są bardzo towarzyski. Uwielbiają spędzać czas z właścicielem. Podczas rozłąki mogą bardzo tęsknić za swoim Panem. Są bardzo inteligentne, a stymulacja w postaci pozytywnej tresury, sprawi, że stanie się bardzo posłusznym psiakiem. Jest to dobry wybór dla osób starszych lub rodziny. Dla osób, które będą w stanie poświęcić mu sporą ilość czasu.

Psy tej rasy bardzo lubią dzieci. Ponadto w pełni zaakceptują inne zwierzęta domowe.

Zdrowie Maltańczyka

Jak większość małych psów. Maltańczyki mogą cierpieć na wypadanie rzepki kolanowej. Mogą także występować schorzenia oczu. Warto przeprowadzić badanie wzroku.

Ruch dla Maltańczyka

Psy tej rasy potrzebują przynajmniej godzinny dziennie dobrej dawki ruchu. Chociaż z chęcią przystaną na większą na dawkę. Potrafi być bardzo chętny do ruchu. Wynika to z tego, iż w przeszłości rasa ta byłą wykorzystywana do polowania na szkodniki.

Żywienie Maltańczyka

Jak każda rasa miniaturowa, maltańczyk bardzo szybko spala energię. Potrzebuje jeść mało, ale często. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią dawkę wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Pielęgnacja Maltańczyka

Włosy Maltańczyka należy czesać codziennie, by nie tworzyły się kołtuny, a sierść była w dobrej kondycji. Należy robić to odpowiednią szczotką, najlepiej z dodatkiem odżywki przeznaczonej do rozczesywania długiej sierści u psów. Warto tęż kąpać Maltańczyka. Częstotliwość zależy już od właściciela oraz od tego, w jakim stanie nasz psiak wrócił ze spaceru.

Według nas maltańczyk do rasa odpowiednia do małego mieszkania.

4. Chihuahua – to bardzo dobra rasa psa do małego mieszkania

Chihuahua - to bardzo dobra rasa psa do małego mieszkania

Opis rasy

Najmniejszy z najmniejszych psów. Jego czaszka jest wielkości jabłka, a sierść bardzo delikatna. Dorosłe psy nie są większe niż 23 cm i nie cięższe niż 3 kg.

Pochodzenie chihuahua

Chihuahua to stan w Meksyku i stamtąd przywieziono pierwsze chihuahua do Ameryki. Istnieje teoria, że współczesna rasa powstała ze skrzyżowania starożytnego techichi, z małymi pieskami z Meksyku, Arizony i Teksasu.

Charakter Chihuahua

Pies ten nawiązuje bliską więź z jedną lub dwiema osobami. Są bardzo ciekawskie, żyją długo oraz mają dużą inteligencję. Kochają bardzo mocno i nie ustająco. Mogą być niemiłe dla obcych. Mogą warczeć, szczekać i być krzykliwe bez wcześniejszej socjalizacji. Okres socjalizacji musi zacząć się jak najwcześniej. Inaczej mogą nie dogadać się z dziećmi, obcymi oraz innymi zwierzętami. To rasa mafijna-lubią przebywać w towarzystwie tej samej rasy.

Zdrowie Chihuahua

Jak wiele małych ras. Tak samo, jak poprzednicy Chihuahua może cierpieć na choroby rzepki, która może się przemieszczać. Oraz tchawicy.

Ruch dla Chihuahua

Chihuahua przyzwyczai się do ilości zapewnionego im ruchu. Oczywiście w granicach rozsądku. Rasa ta uwielbia się bawić i robi to z wielką przyjemnością. Nie potrzebują długich wyczerpujących spacerów, 30 minut dziennie w zupełności wystarczy. Przez delikatną tchawicę, zaleca się, aby nosiły uprząż zamiast obroży.

Pielęgnacja Chihuahua

Szczotkowanie pyszczka nie jest wymagającym obowiązkiem. Gładkowłose Chihuahua można czesać nawet gumową szczotką. Rasa tych psów lnieje. Chociaż ze względu na swoje rozmiary, nie jest to zbyt uciążliwe. Dobrym pomysłem, będzie codzienna pielęgnacja pyszczka. Ponieważ, jak większość małych ras Chihuahua ma tendencje do odkładania się kamienia na zębach.

Według nas Chihuahua to rasa psa idealna do małego mieszkania!

5. Pinczer Miniaturowy – to zdecydowanie najlepsza rasa psa do małego mieszkania

Pinczer Miniaturowy - to zdecydowanie najlepsza rasa psa do małego mieszkania

Opis rasy

Pinczer miniaturowy do dostojny pies, dość mocnej budowy ciała. Dorosły osobnik nie przekracza więcej niż 30 cm i nie waży więcej niż 6 kg. Ma krótką gładką i lśniącą sierść. Umaszczenie zwykle czarne, czekoladowe lub rudawe.

Najmniejsza z trzech ras pinczerów. Pozostałe to Doberman oraz Pinczer średni. Pinczer miniaturowy, wykorzystywany był jako pies polujący na szczury. A jego geny pochodzą od Pinczera średniego. Doberman nie jest w żaden sposób spokrewniony z tymi dwiema rasami.

Charakter Pinczera

Nie jest to pies potulny, leżący cały czas na kanapie bądź kolanach. Jest małej wielkości, ale ma bardzo dużo cech związanych z Teriera. Tłumacząc z języka niemieckiego słowo „pinczer” znaczy właśnie terier. To bardzo odważny, nieustraszony pies, który potrafi być bardzo wścibski. Jest niesamowicie czujny. Jeśli coś przykuje jego uwagę, będzie bez przerwy szczekał. Te cechy sprawiają, że idealnie nadaje się na psa stróżującego.

Zdrowie Pinczera

Jak wiele małych ras. Tak samo Pinczer może cierpieć na przemieszczanie się rzepki. Tzw. zwichnięcie rzepki.

Ruch dla Pinczera

Pinczer będzie zadowolony, jeśli poświecisz mu tylko pół godziny dziennie. Chociaż większą ilością czasu również nie pogardzi. W zimniejsze dni warto go zaopatrzyć w ubranie. Jego krótka sierść słabo izoluje ciepło.

Żywienie Pinczera

Tak jak w przypadku swoich małych poprzedników Pinczer bardzo szybko spala energie. Dlatego potrzebuje jeść mało, ale często.

Pielęgnacja Pinczera

Pinczer ma krótka, gładką sierść. Dosyć sztywną. Dlatego czesanie raz na dwa tygodnie w zupełności wystarczy. Podczas okresu linienia trzeba będzie robić to częściej. Wszystko zależy od częstotliwości i ilości zrzucanego włosia.

Według nas pinczer to rasa psa, który w pełni będzie szczęśliwy w małym mieszkaniu.

Gdybyście się jednak jeszcze zastanawiali czy pies w bloku to dobry pomysł. Zapraszamy was do artykułu pt:” Pies w bloku? Czy to ma sens? „