Szczeniak w domu – instrukcja obsługi

Pewna mała włochata kulka niedługo z Tobą zamieszka i nie wiesz, co teraz?  Szczeniak w domu to nie tylko radość ale też i nowe obowiązki. Z jednej strony Twoja miłość tej małej włochatej kulce wystarczy, ale z drugiej strony kulka musi coś jeść, mieć gdzie spać, czym się bawić itp.

Poniżej prezentujemy garść informacji o tym, jak się przygotować, gdy szczeniak ma się pojawić w naszym domu. Jeśli nas nie znasz to uprzedzam, że nie jestem behawiorystą ani weterynarzem, opisuję tylko nasze doświadczenia.

Znajdź dobrego weterynarza

Czemu przed? Żeby w nagłej sytuacji nie trafić do kogoś przypadkowego albo do lecznicy z bardzo wysokimi cenami. Najlepiej pozbierać opinie o weterynarzach i lecznicach w okolicy wśród sąsiadów lub na lokalnych forach. Dla wygody dobrze wybrać lecznicę blisko i z pasującymi nam godzinami otwarcia. Dobrze wiedzieć też, gdzie w okolicy jest najbliższa lecznica czynna całą dobę. Ja uważam, że lepiej dmuchać na zimne i w razie pilnej sytuacji nie tracić czasu czy nerwów na szukanie.

Jak powinna wyglądać wyprawka dla szczeniaka?

Poniżej zamieszczamy infografikę z listą najbardziej (naszym zdaniem) potrzebnych rzeczy. Wyprawkę należy kupować z głową 🙂 Na rynku jest tak szeroki asortyment produktów dla psów, że łatwo się zatracić. Na początku pies musi mieć co jeść i gdzie spać. Przyda się też obroża i smycz. No i podkłady do treningu czystości. Całą resztę można dokupić na spokojnie już później.

Wyprawka dla psa - checklista infografika

Dzięki temu, że mam bardzo skrupulatnego męża, udało mi się wygrzebać naszą listę „szczenięcej wyprawki”. Oczywiście nie wszystkie rzeczy z naszej listy są niezbędne, część nie jest też potrzebna od samego początku, a część (jak np. szczotka do czesania) była kompletnie nietrafiona. Ale zawsze jest to jakiś punkt wyjścia, jeśli właśnie znajdujesz się tam gdzie my w 2017 roku.

Wyprawka Sheldona:

  1. Książka „Szczenię doskonałe” – Gwen Bailey – 30,88 PLN
  2. TRIXIE Skudo Transporter Psa 40x39x60cm Do 24kg – 115,64 PLN
  3. IDENTYFIKATOR GRAWEROWANY dla Psa Kota – Adresówka – 13,50 PLN
  4. WORECZKI WORKI TORBY NA PSIE ODCHODY KUPY 360 + 60 – 26,80 PLN
  5. MATY PODKŁADY DLA PSA NAUKA SIKANIA 45×60 100szt – 55,98 PLN
  6. KOJEC KLATKA WYBIEG DLA PSA KOTA KRÓLIKA 2D – 108,00 PLN
  7. Zabawka dla psa KONG Puppy NA SMAKOŁYKI rozm. M – 43,60 PLN
  8. TRIXIE Kliker Pomoc Treningowa Clicker TX-2289, TRIXIE Szczotka Dwustronna Dla Psa Kota TX-2305, TRIXIE Sznur Dla Psa Czyszczący Zęby 20cm TX-3271, TRIXIE Zabawka Piłka Jeżowa Z Kolcami Dla Psa 7cm, TRIXIE Pluszowy piszczący jeż 17 cm TX-35935 – 55,26 PLN (razem)
  9. legowisko łóżko kanapa kojec dla psa 80/65 – 59,00 PLN
  10. MATY PODKŁADY DLA PSA NAUKA SIKANIA 45×60 100szt – 60,98 PLN (następna paczka)
  11. Acana PUPPY JUNIOR HERITAGE 17 kg + gratisy – 254,90 PLN
  12. Pierwsza kontrolna wizyta u weterynarza – 25,00 PLN
  13. Szczepienie szczeniaka – 60,00 PLN
  14. Smycz – 7,50 PLN
  15. Obroża – 5,00 PLN
  16. Misiek – 15,00 PLN
  17. Dwie miski – 20,00 PLN (razem)
  18. Kocyk – 15,00 PLN
  19. Preparat na kleszcze – 20,00 PLN
  20. Smakołyki – już jakieś 30,00 PLN
  21. Kość do gryzienia – 8,00 PLN
  22. Mokra karma – jakieś 30,00 PLN

Przygotuj mieszkanie na psa

Nie mam tu na myśli remontów lub przemeblowań. Rozejrzyj się tylko, czy jest w miarę bezpieczne. Na wszelki wypadek pochowaj kable tak, by nie stały się gryzakiem. Sprawdź, czy gdzieś nie ma jakiejś szpary czy dziury, w której szczeniak utknie albo przez nią wypadnie.

Na czas treningu czystości warto też zrezygnować z dywanów. Po co później wydawać pieniądze i tracić czas na ich pranie. Sam trening czystości to temat na osobny wpis, który jest w trakcie przygotowania.

Szczeniak, corgi, pies, jak przygotować się na szczeniaka sheldoncorgi.pl

Pierwsza noc szczeniaka w nowym domu

Dla szczeniaka rozłąka z mamą, podróż do nowego miejsca, nowi ludzie to (nieważne jak bardzo będziesz się starać)  duży stres. Zmienia się otoczenie, zapachy i dźwięki, dlatego warto postarać się ten moment złagodzić. Dobrze jest, by ktoś był ze szczeniakiem cały czas przez jego pierwsze dni w nowym domu. Pomyśl, jak dużą zmianą może być oderwanie od stada i nagłe pozostawianie na kilka godzin w samotności, gdy musisz iść do pracy. Dlatego, jeśli planujesz wziąć szczeniaka, spróbuj spędzić z nim chociaż pierwszy tydzień w domu, by ułatwić mu proces aklimatyzacji. Wykorzystasz też ten czas na trening czystości i inne podstawy.

Przygotuj się, że pierwsze dni i pierwsze noce pies będzie często piszczał i tęsknił. Nawet sam transport od hodowcy może być ciężki. Sheldon płakał i piszczał prawie całą drogę do Warszawy. Przysypiał na autostradzie, ale budził się na wszystkich bramkach i zaczynał płakać od nowa.

Jak ułatwić psu i sobie pierwsze chwile w nowym miejscu?

Nawet jeśli nie planujesz, by pies na stałe mieszkał w Twojej sypialni, to warto pozwolić mu tam spać przynajmniej tej pierwszej nocy. Szczeniak, zwłaszcza w nocy, może czuć się samotny, szczególnie jeśli ze względów higienicznych czy bezpieczeństwa ograniczysz mu swobodę i zamkniesz w kojcu. Warto to zrobić, jeśli nie chcesz zaczynać poranka od wdepnięcia w jakąś mokrą lub co gorsza lepką niespodziankę. Ważne jest, żeby wybór kojca dobrze przemyśleć, bo my kupiliśmy metalowe kratki, a nasz przebiegły Corgi bardzo szybko nauczył się na nie wskakiwać, co wydawało okrutnie drażniące dźwięki.

By stres załagodzić, postaraj się zapewnić jakiś przedmiot z hodowli przesiąknięty zapachem mamy i stada. Zadziała to uspokajająco i będzie przypominało psiakowi mamę.  Nie serwuj też szczeniakowi zbyt wielu wrażeń od samego początku, pozwól mu się do siebie przyzwyczaić.

Pierwszy tydzień w nowym miejscu

Zaplanuj sobie wizytę u weterynarza. Dowiesz się, kiedy i jakie szczepienia wykonać.

Od samego początku rozpocznij trening czystości. Przygotuj podkłady higieniczne, zapas ręczników papierowych i płynu do podłogi. Warto już od pierwszych chwil się do tego przyłożyć i trochę poczytać, żeby nie popełnić zbyt wielu błędów. Ogólnie należy pamiętać, że ułożony pies wymaga wiele pracy od właściciela i nic nie dzieje się samo. Jeśli zależy Ci na w miarę bezproblemowym psie, warto o tym pamiętać i pracować na to od pierwszego dnia.

Pierwszy spacer i przygotowania do niego

Dobrze jeszcze przed pierwszym wyjściem oswajać psa ze smyczą i obrożą. Niech najpierw pochodzi w niej trochę w domu. Odnośnie tego, kiedy zabrać psa na pierwszy spacer, zdania są podzielone. Jedni zalecają dopiero po szczepieniach, inni nie widzą powodu do odkładania spaceru, o ile zachowasz środki ostrożności (ograniczysz kontakty z innymi psami i ich odchodami). W tej kwestii polecam poradzić się hodowcy lub weterynarza.

Szczeniak, corgi, pies, jak przygotować się na szczeniaka sheldoncorgi.pl

Co jeszcze? Kilka rad na dobry początek z psem

Psie przedszkole

Jeśli chcesz nauczyć się, jak uczyć psa podstaw posłuszeństwa, to przemyśl psie przedszkole. Psie przedszkole to określenie na podstawowe kursy posłuszeństwa. Przynoszą dużo korzyści zarówno właścicielowi, jak i psu. Nauczysz się, jak wydawać psu komendy, by słuchał i dowiesz się, jakich błędów nie popełniać.

Zapas karmy

Lepiej nie kupuj zbyt dużego zapasu karmy na samym początku. Hodowca pewnie przekaże Ci zapas karmy na kilka dni albo wskazówki, jaka karma będzie najlepsza. Nie masz pewności, że szczeniak karmę polubi. Sheldon miał parę epizodów wybrzydzania i księciunio jadł wtedy wyłącznie mokrą karmę. Nie pomagało dorzucanie do karmy smakołyków (wtedy znikały tylko smakołyki). Próbowaliśmy dalej. Nie pomagało dawanie karmy w kongach albo zabawkach. Też nie. Nie i kropka (taka jak na nosie Sheldona). Długo szukaliśmy karmy suchej, którą będzie jadł w miarę chętnie. Zaczynaliśmy od Acany, a skończyliśmy na Taste of the Wild z Wołowiną.

Socjalizacja

Pamiętaj o właściwej socjalizacji. Pies nie musi (a wręcz nie powinien) warczeć czy też rzucać się na każdego napotkanego psa. Psa należy socjalizować zarówno z innymi psami, jak i ludźmi. Nie ma powodu, by szczekał na każdego sąsiada lub za każdym razem, gdy usłyszy coś za oknem lub drzwiami.

Zasady

Ustal zasady i się ich trzymaj. Zdecyduj, czy pozwolisz psu wchodzić do wszystkich pomieszczeń, na meble, czy chcesz, by spał w twoim łóżku. A potem bądź konsekwentny. Nikt nie lubi, gdy reguły zmieniają się w trakcie gry. Zdecyduj też, jakie zachowania psa są dla ciebie niedopuszczalne. Czy akceptujesz, że pies szczeka i skacze na powitanie? Czy będziesz psa dokarmiać, kiedy sam jesz?

I ostatnia rada: uważaj na dobre rady. Nowy szczeniak w domu to dla niektórych trochę jak nowe dziecko w rodzinie.  Każdy będzie wiedział lepiej od ciebie, co robić z twoim psem, a czego nie robić. Traktuj je z dystansem i ufaj swojemu zdrowemu rozsądkowi. Nie przesadź w żadną stronę.

Co myślisz o posiadaniu szczeniaka? Masz już psa? Ciągle czekasz? A może nie podjęliście jeszcze decyzji? W końcu szczeniak w domu to nie tylko zabawa. Jeśli nie masz jeszcze psa i ciągle się zastanawiasz w podjęciu decyzji może pomóc Ci wpis: 10 powodów, dla których nie powinieneś mieć psa!