Hu! Hu! Ha! Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła… Tylko gdzie ta zima? U nas tej zimy nie spadł jeszcze nawet centymetr śniegu a największy mróz to zawrotne -2 stopnie. Czy w taką pogodę trzeba się martwić o zwierzaka? Czy pies w zimę potrzebuje jakiejś specjalnej ochrony?
Jak prawidłowo dbać o psa w zimę ?
Zacznijmy od tego, że pies psu nierówny i są psy, które uwielbiają zimę i śnieg oraz takie, które nie są przystosowane do niskich temperatur. Dzisiaj opisaliśmy najważniejsze zasady dbania o psa w zimę oraz spytaliśmy o opinię weterynarza.
Czy mój pies potrzebuje ubranka na zimę?
Ubranka dla psów to temat rzeka. Rynek ubranek kwitnie w najlepsze i można znaleźć ubranka na każdy rozmiar psa i na każdą okazję. Mamy do wyboru kurtki, swetry czy płaszcze przeciwdeszczowe dla każdego pupila. Czy każdy pies potrzebuje ubranka na zimę?
Ochronę termiczną zapewnia psom podszerstek, czyli gęsta i miękka warstwa futra. Podszerstek zapewnia izolację termiczną oraz jest nieprzemakalny. Ilość i gęstość podszerstka zależy od rasy, pory roku i temperatury. Nie wszystkie psy mają podszerstek! Corgi np. podszerstek mają i dlatego żadna pogoda im niestraszna. W zasadzie świetnie odnajdują się w typowej angielskiej pogodzie.
Sheldon uwielbia spędzać czas na śniegu, w deszczu czy na wietrze. Kiedy ja się już cała trzęsę z zimna Sheldon nawet nie zauważa, że pogoda jest paskudna. Nasz Sheldon chce wychodzić, poleżeć na balkonie nawet zimą, bo w mieszkaniu jest mu za gorąco. Corgi nie potrzebują ubranek chroniących przed zimnem czy deszczem, chociaż kiedyś rozważaliśmy coś przeciwdeszczowego ze względów praktycznych na spacery w deszczu.
W co ubrać psa?
Z drugiej strony rasy, które nie mają podszerstka będą źle znosiły zimno i niskie temperatury. Takim psom, zwłaszcza na dłuższe spacery warto założyć jakieś wdzianko. Ochroni je przed zimnem (a co za tym idzie ryzykiem chorób), ale też uszkodzeniami skóry, przed którymi nie uchroni ich długa sierść. Przy wyborze ubranka kierujmy się jednak tym, by w pierwszej kolejności spełniało one swoje funkcje ochronne a dopiero potem tym czy jest ładne, czy nie.
Psy posiadające podszerstek zazwyczaj mają dłuższą sierść. Przy głaskaniu (zwłaszcza pod włos) można go wyczuć, jest on zazwyczaj bardziej miękki. Jest też zdecydowanie zauważalny w okresach linienia psa.
Rasy z podszerstkiem
- alaskan malamute,
- husky syberyjski,
- berneński pies pasterski,
- corgi.
Rasy bez podszerstka
- charcik włoski,
- rhodesian ridgeback),
- rasy o długim włosie (np. maltańczyk),
- buldog francuski,
- bokser.
Obserwujcie swoje psy podczas spacerów. Jeśli wzbraniają się przed wychodzeniem albo chcą wracać bardzo szybko, trzęsą się albo wzdrygają może to oznaczać, że jest im zimno. Szczególnie narażone na zimno są szczeniaki, psy starsze, po chorobach z bardzo krótkim włosiem i oczywiście bez podszerstka.
Dostosujcie też spacery i aktywności do możliwości Waszych pupili. Tak samo, jak ludzie, psy, gdy dłużej się nie ruszają są bardziej narażone na zmarznięcie. Należy więc unikać zostawiania psów pod sklepami czy w innych sytuacjach ograniczających ruch.
Zimowa ochrona łapek od soli i mrozu
Wszystkie psy są narażone zimą na podrażnienia łapek od soli i mrozu. Sól powoduje podrażnienia i ranki na łapkach. Dobrze jest więc przed spacerem posmarować psu łapki wazeliną lub specjalną maścią. Po spacerze należy pamiętać, żeby łapki oczyścić i osuszyć. Jeśli nasz pies jest szczególnie wrażliwy na takie czynniki można rozważyć specjalne buty dla psów.
Ponownie – nie każdy pies tego potrzebuje i nie każdy pies da się ubrać w buty. Należy swojego pupila obserwować. Jeśli stawia opór przed spacerami, dziwnie podnosi łapki albo utyka może to oznaczać, że takie warunki mu nie służą i potrzebuje dodatkowej ochrony.
Dieta psa w zimę
Większość psów domowych nie wymaga jakiejś szczególnej zmiany diety z okazji zimy. Wiadomo, że utrzymanie ciepła wymaga spalenia kalorii. Obserwujmy więc wagę psa i w zależności od zimowych aktywności dostosowujmy porcje. Pamiętajmy – psy to nie niedźwiedzie i nie muszą robić zapasów na zimę. Jeśli nasz pies jest raczej kanapowy wystarczy regularna kontrola wagi i zwiększenie kaloryczności, jeśli zwiększamy aktywność.
Psy podwórkowe – pies zimą w budzie
Psy podwórkowe wymagają zimą szczególnej opieki. Przede wszystkim nie każdy pies nadaje się do mieszkania poza domem. Zdecydowanie nie nadają się do budy psy bez podszerstka. Buda na zimę powinna być koniecznie ocieplana, najlepiej z dodatkowymi osłonami od wilgoci i wiatru.
W duże mrozy dobrze by było pozwolić psu wygrzać się w domu. Dla psów trzymanych poza domem konieczne jest dobranie odpowiedniej diety na zimę, by zapewnić im wystarczającą ilość kalorii do utrzymania ciepła.
Dogtor radzi



Beata Iwan - Dogtor Beata
Lekarz weterynarii
Z wykształcenia i zamiłowania jestem lekarzem weterynarii. W centrum moich zainteresowań znajdują się między innyki choroby wewnętrzne psów i kotów, medycyna stanów nagłych oraz medycyna sportowa.
Jestem zwolennikiem powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć” dlatego też prowadzę swojego bloga, gdzie staram się zamieszczać interesujące i pomocne dla właścicieli zwierząt treści.
Bardzo fajny wpis.
Oczywiście każdy ma swoje zdanie,ale myślę,że dobra buda zawsze się przyda:)
Jak pies jest w domu, to będzie miał gdzie się ogrzać po spacerze,a jak mieszka na dworze tym bardziej taki małe „M” jest mega ważne.
Dzięki:)
Bardzo dużo osób zapomina o odpowiedniej pielęgnacji łap psa w zimie. Większość właścicieli psów kupuje im ubranka, zapominając niestety, ze o łapki tez trzeba zadbać.