Pan pies jest chory i leży w łóżeczku

Czasem zapominamy, że psy też chorują, że mogą  ulegać wypadkom i mieć urazy. A przecież choroby psów to nie jest coś niespotykanego. Psy też łapią przeziębienia czy łamią kończyny. A przynajmniej Sheldon tak ma 🙂 Parafrazując niemal stuletni wiersz Stanisława Jachowicza chcę zacząć temat psich chorób.

Pan piesek jest chory i leży w łóżeczku.
I przyszedł Pan doktor — jak się masz pieseczku?
Źle bardzo… I łapkę wyciągnął do niego.
Wziął za łapkę Pan Doktor poważnie chorego…
I dziwy mu śpiewa! Zanadto się biegało! Co gorsza, skakało, szalało, ganiało…
Źle bardzo, złamanie,
Źle bardzo pieseczku!
Oj długo Ty długo poleżysz w łóżeczku…

Złamany palec u psa

Długo, czyli cztery tygodnie. Tyle ma trwać zrastanie się złamanego palca Sheldona. Samo złamanie było trochę mniej poetyckie niż wierszyk na początku tekstu. Sheldon biegał ze swoim najlepszym psim przyjacielem i przy kolejnym okrążeniu zaczął nagle kuleć. Zazwyczaj, gdy tak się działo, wystarczało rozmasować i zapewnić go, że nic się nie stało (gorzej niż z dzieckiem, prawda? :)). Tym razem było inaczej i pan piesek nie chciał nawet wracać do domu na własnych łapkach. Trzeba było go przynieść.

W domu wymacaliśmy nogę, ale wszystko wydawało się w porządku. Kiedy jednak po czasie nie było widać poprawy ruszyliśmy do weterynarza. Weterynarz też wymacał, sprawdził po swojemu i na szczęście nic nie znalazł. Diagnoza, nadwyrężone mięśnie.
Gdyby na tym skończyła się historia nie byłoby wpisu. W związku z tym, że po kilku dniach nie było widać wystarczającej poprawy znowu wylądowaliśmy u weterynarza. Tym razem, dla 100% pewności poza oględzinami zrobione zostało prześwietlenie. I dopiero na zdjęciu okazało się, że Sheldon ma złamany palec.
Szybka konsultacja ortopedy, opatrunek i 4 do 6 tygodni na 3 łapkach.

Na szczęście to ponoć dość powszechny uraz i poza bandażem elastycznym nie są potrzebne żadne inne usztywnienia. I tak Sheldon kica sobie na 3 łapkach, bo boi się używać tej w opatrunku. To nawet lepiej, bo opatrunku nie wolno zamoczyć. Jak opatrunek nie jest niczym zakryty to Sheldon cały czas go liże, dlatego pożyczany skarpetki od Małego Człowieka. O dziwo skarpetek Sheldon nie liże.

Poza pewnymi ograniczeniami na spacerach Sheldon nie wymaga żadnego specjalnego traktowania. Obawiamy się tylko, że po miesiącu bez ruchu będzie z niego niezły Serdelek i będzie czekało nas odchudzanie corgiego.

Sheldoncorgi.pl Blog o psach Welsh Corgi Pembroke - chory pies, choroby psów

Sheldoncorgi.pl Blog o psach Welsh Corgi Pembroke – chory pies, choroby psów

Choroby psów – czyli co jeszcze może się naszemu pupilowi?

Poniżej przestawiamy mini poradnik z najczęstszymi chorobami psów i urazami. Pamiętaj, że nic nie zastąpi konsultacji z weterynarzem i bezwzględnie nie należy podawać psu ludzkich leków!

Przeziębienie

Pies może złapać przeziębienie od ludzi (w drugą stronę jest to raczej niemożliwe). Nam zdarzyło się, że Młody Człowiek przyniósł ze żłobka tak paskudnego wirusa, że rozłożył całą rodzinę, w tym Sheldona. Weterynarz potwierdził, że pies zaraził się od nas. Mieliśmy więc domowy szpital i jeszcze z gorączką musieliśmy jeździć do weterynarza. O ile ludzkie objawy przeziębienia to katar, kaszel czy gorączka, tak pies zaczął nam wymiotować w domu i konieczna była seria zastrzyków.

Kiedy jedno dziecko w szkole zaczyna chorować, wkrótce chorują pozostałe. Psy, które się razem bawią są jak dzieci w przedszkolu czy szkole. A Sheldon jest bardzo przyjacielski i bardzo lubi się bawić z innymi psami. Kiedy jeden pies na osiedlu zaczyna chorować zaraz potem chorują pozostałe. Poza wymiotami możliwe objawy przeziębienia to kichanie, kaszel, charczenie, duszności.

Biegunka

Biegunka u psa może występować z różnych przyczyn. Najczęściej przyczyną jest zwykłe zatrucie pokarmowe, w końcu psy to „śmieciarze” i często zjadają wszystko, co znajdą podczas spaceru. Inną przyczyną mogą być rotawirusy. Biegunkę mogą wywoływać jeszcze alergie lub nietolerancje pokarmowe. Zdarza się to zwłaszcza u szczeniaków np. podczas zmiany karmy. Zazwyczaj wystarczy głodówka. Można próbować domowych sposobów, ale jeśli po dwóch dniach od wystąpienia pierwszych objawów biegunka nadal występuje należy się udać do weterynarza.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek u psa to częsty problem. Może występować z różnych przyczyn (między innymi alergie, podrażnienia mechaniczne), nawet z powodu zanieczyszczenia powietrza. Objawia się wydzieliną, a nawet ropą z oczu. Na początku trochę przypomina śpiochy, tylko jest ich więcej. Oczy są też zaczerwienione i opuchnięte. Stosuje się na to krople wydawane przez weterynarza (czasem nawet antybiotyki w zależności od stopnia zaawansowania choroby).

Problemy z uszami

Częste przypadki u psów, w szczególności u corgi, a już zwłaszcza u szczeniaków. Może mieć podłoże bakteryjne albo grzybicze. Jak zawsze przyczyny mogą być różne. Zanieczyszczenia, ciało obce, przewianie, zawilgocenie. Zdarza się, że gdy dopuścimy do zawilgotnienia ucha to zaczyna się w nim rozwijać grzyb. Pies zazwyczaj zaczyna się wtedy częściej drapać w tych okolicach, trzepać głową albo trzymać ją przechyloną na jedną stronę. W uchu może się pojawić zaczerwienienie a nawet ropa. Zazwyczaj wystarczy porządne czyszczenie i specjalne krople.

Pamiętaj! To nie internet a weterynarz jest ekspertem w sprawie zdrowia psa. Gdy zauważysz niepokojące objawy nie zwlekaj. Niektóre choroby psów są poważne i wymagają szybkiej reakcji. Nie próbuj leczyć psa sam, nie podawaj mu leków, zwłaszcza tych dla ludzi.