Czy koronawirus przenosi się przez zwierzęta domowe?

Koronawirus… koronowirus? Tak, tak kochani. Często nie znamy nawet prawidłowej nazwy wirusa, który ostatnimi czasy zaprząta nam głowy, budzi panikę, ale powielamy informacje ogólnodostępne w internecie. W ostatnim czasie wzrosła ilość porzuconych zwierząt i prób eutanazji ze względu na ryzyko zarażenia się wirusem od zwierząt. Dziś 15.03.2020 mamy jasne stanowisko Lekarzy Weterynarii, że zwierzęta nie przenoszą wirusa i podczas zarażenia się człowieka możemy przekazać zwierzaka pod opiekę innej osoby bez zagrożeń, że nasz piesek, kotek przeniesie wirus.

Dlaczego tak się dzieje, że obawiamy się zwierząt i zarażenia? Otóż zajrzyjmy do psychiki ludzkiej. Strach najczęściej towarzyszy nam w ostatnim czasie. Dlatego, że sytuacja jest nieznana — boimy się. Nie wiemy czego się spodziewać, a przecież internet jest pełen informacji na temat koronawirusa. Ludzie mają tendencję do identyfikowania się z informacjami dla nich wygodnymi.

Po co sprawdzać i weryfikować informacje i korzystać z wiarygodnych źródeł skoro portal zwęszsensację.pl podaje fake newsy? Karmimy się sensacją… kolega koleżanki pracuje w wojsku i mówił: „… zobaczysz co będzie… zrób zakupy!” Tak działa plotka i sensacja …. Nie weryfikujemy, sami tworzymy i interpretujemy te bzdury. Poprzez powielanie informacji nieprawdziwych rozsiewamy panikę, ale pamiętajmy, że możemy komuś zaszkodzić.

Nie siejmy paniki!

Postępujmy rozważnie, zwracając uwagę na komunikaty pochodzące z wiarygodnych źródeł np. WHO – Światowa Organizacja Zdrowia, NFZ oraz Sanepid. Pamiętajmy, że wirus dotyczy NAS wszystkich- nie tylko statystycznego POLAKA. Goździkowa mówiła, że na grypę umiera więcej osób – to co mi tam KORONOwirus. Otóż Goździkowa będzie miała rację, ale pamiętajmy, że mamy do czynienia z nowym źródłem zarażenia, przenoszącym się poza organizmem żywiciela przez długi czas i potrzebujemy czasu oraz prób wielu organizmów, aby ocenić i zweryfikować jak reagują na leczenie. Dlatego tak istotne jest poddanie się restrykcyjnym wytycznym i zasięganie prawdziwych informacji.

Czytaj więcej:

Co robić gdy nic nie wolno robić?

Zamiast snuć apokaliptyczne plany radzimy Wam dużo bawić się w domu i fajnie spędzać czas. Wychodźcie tylko gdy jest to konieczne. Zamiast siać panikę posiejcie trochę dobrego nastroju. Przyda się nam wszystkim! Wymyślajcie nowe zabawy, powtórzcie stare sztuczki, nauczcie się nowych. W domu dobrze sprawdzają się wszelkie zabawki na inteligencję i węchowe.

  • Dbajcie o siebie i swoje zwierzaki.
  • Nie puszczajcie zwierząt luzem by nie uciekły.
  • Pamiętajcie o higienie.
  • Szukajcie wiedzy, nie dajcie się plotkom.