Jak wszyscy wiedzą, albo powinni wiedzieć corgi to specyficzna rasa i linieje dwa razy do roku. Od stycznia do czerwca i od czerwca do grudnia 🙂
Sierści a raczej podszerstka wystarczy, żeby ulepić sobie dodatkowe corgi – jak nie więcej. Bąbik ma mnóstwo podszerstka i dodatkowo jego sierść rośnie do góry co dodaje mu wizualnie parę kilogramów.
Etap 1 – kąpiel corgi
Co potrzebujemy?
- Szampon dla psów
- Odżywka dla psów
- Wiaderko, miska do rozcieńczenia preparatów
- Gąbka,
- Suszarka dla psów ( dmuchawa groomerska lub suszarka)
Etap pierwszy to przygotowanie szamponu. Można tutaj użyć w pierwszym myciu szamponu do sierści brudnej lub od razu szamponu docelowego – ja używam do sierści czarnej – poprawia on koloryt sierści. Szampon i odżywkę należy dobrać do psa indywidualnie.
Moczymy sierść i tutaj należy zwrócić uwagę, aby była ona namoczona aż do samej skóry. Po namoczeniu sierści spieniamy w misce lub wiaderku szampon i nakładamy gąbką na sierść. Gąbka powoduje, że brud się zmywa z sierści. Pamiętajmy, że myje piana więc powinniśmy mieć spieniony szampon. Czynność mycia powtarzamy – dwa lub trzy razy. Następnie płuczemy sierść psa ( również czynność czasochłonna, aby w futerku nie został szampon)
Następnie rozcieńczamy w misce odżywkę i nakładamy na sierść również gąbką. Po nałożeniu można lekko spienić odżywkę i tak piesek powinien odstać ok. 10 minut. Następnie spłukujemy odżywkę.
Etap 2 – suszenie psa
Kolejny krok to suszenie. Ja używam dmuchawy groomerskiej. Nie używam ręczników, ponieważ dmuchawa wydmuchuje wodę z sierści. Po wstępnym wysuszeniu staram się kierować dmuchawę zgodnie ze wzrostem sierści, aby nie było efektu napuszenia sierści. Dmuchawy używam również pomiędzy kąpaniem, aby pozbyć się podszerstka.
Jeśli nie dysponujemy dmuchawą możemy użyć suszarki, jednak należy pamiętać, aby powietrze nie było bardzo gorące i przed użyciem suszarki domowej zalecam jednak użycie ręczników, celem odsączenia wody. Zwykła suszarka ma dużo mniejszą moc i dlatego nie poradzi sobie z wodą. Powietrze powinno być raczej letnie, nie gorące, aby nie uzyskać efektu parzenia sierści.
Etap 3 – czesanie corgi
Oto przegląd szczotek których ja używam:
- Szczotka pudlówka,
- Trymer hakowy ( dwa rodzaje rozstawu zębów)
- Szczotka z naturalnego włosia
Tutaj najlepiej na etapie suszenia można użyć szczotki pudlówki. Ja czesanie również zaczynam od użycia pudlówki i wstępnego wyczesania sierści. Następnie używam trymera hakowego najpierw o rzadszych zębach, później z mniejszym rozstawem zębów. Po wyczesaniu podszerstka znów wyczesuję pudlówką i na sam koniec używam szczotki z włosia naturalnego, aby sierść uzyskała połysk i nie puszyła się. Po takim czesaniu możecie ulepić kolejnego corgi 🙂
PS. Oczywiście czasem trzeba wykąpać psa „na szybko” bo zwyczajnie się wybrudzi.